Zgodbe o uspehu

Pilotna akcija tipa 1:
KIOTO Photovoltaics GmbH, Analiza materiala za enkapsulacijo fotovoltaičnih modulov

Cilj: Podjetje KIOTO se sooča s težavami glede homogenosti njihovega materiala za enkapsulacijo po laminaciji fotovoltaičnih modulov z rezervnim strojem za laminacijo. Da bi zagotovili proizvodnjo zanesljivih modulov, je potrebno poiskati razloge za pojav nehomogenosti.

Pristop: S strojem za laminacijo v podjetju KIOTO so bili pripravljeni različni vzorci. Sledila je analiza kvalitete vzorcev s pomočjo meritev stopnje zamreženosti materiala za enkapsulacijo. Uporabljene metode so bile Ramanska spektroskopija, DSC in tradicionalna standardna metoda ekstrakcije s Soxhletovim aparatom. Med drugim je bila določena tudi prostorska razporeditev zamreženosti v vzorcih.

Rezultati: Meritve stopnje zamreženosti v vzorcih, laminiranih na različnih položajih znotraj laminatorja, so nakazovale na težave v prednjem delu stroja. Sum je bil potrjen s termalno analizo stroja, ki je razkrila okvaro ene izmed grelnih plošč. Meritve vzorcev, po odpravi okvare, so pokazale dovolj visoko stopnjo zamreženosti ne glede na položaj med laminacijo.

Izdelava vzorcev v podjetju KIOTO (levo); Ramanski spekter enkapsulanta pri različnih položajih (desno)

Sodelujoči partnerji: CTR/SAL, PCCL

 

Pilotna akcija tipa 1:
HIRSCH Armbänder GmbH – Analiza teksture novih usnjenih vlaken v kombinaciji z izbranimi biopolimeri

Cilj: Potrebna je stalna kakovost usnja za uporabo usnjenih vlaken v kombinaciji z izbranimi biopolimeri. Nihanja v lastnostih usnja lahko privedejo do sprememb v sestavi materiala in tako vplivajo na izdelavo pasov. Karakterizacija usnjenih vlaken je zato nepogrešljiva.

Pristop: Za oceno kakovosti usnjenih vlaken se iščejo osnovne značilnosti materiala. Rezultati bodo služili tudi kot referenca za nadaljnjo proizvodnjo kompozitov. Narejene so bile meritve glede karakterizacije materiala (IR) in toplotne stabilnosti (DSC).

Rezultati: Izmerjeni so bili parametri materiala iz usnjenih vlaken, ki so dali informacije za nadaljnji razvoj novega polnilnega materiala za ročne pasove. Z namenom toplotne in kemijske karakterizacije so bile izvedene meritve DSC in FTIR. Pokazalo se je, da je material dovolj toplotno stabilen in da je FTIR primerljiv s spektri želatine ter ne kažejo nobenih večjih nečistoč. Narejene so bile nadaljnje optične preiskave s SAL, kar je opisano v ločenem poročilu.

Primerjava meritev DSC dveh ločenih vzorcev usnjenih vlaken

Sodelujoči partnerji: PCCL, CTR/SAL

 

Pilotna akcija tipa 1:
OTTRONIC Regeltechnik GmbH  –  Analiza – Homogenost zmesi materiala za kapsuliranje

Cilj: Za okrepitev polimernih materialov se pogosto dodajo polnila. Za različna polnila in gostote polnil je potrebno zagotoviti enakomerno mešanje med postopkom »One-Shot« embalaže. Poleg tega je vsebnost OH kritičen dejavnik trajnosti vgrajene elektronike. Namen je ugotoviti, v kakšnem obsegu je potekala ločitev preko pretočne poti (med enkapsulacijo) glede na vsebnost polnila in kako visoka je vsebnost OH v posameznem vzorcu.

Pristop: Za določitev homogenosti se toplotna stabilnost vzorcev iz različnih procesnih odsekov meri s pomočjo meritev TGA, kemijska sestava se meri s pomočjo FTIR, za določitev skupin OH pa se izvede meritev XPS.

Rezultati: Za določitev koncentracije OH v tem materialnem razredu se je izkazalo, da ni bila primerna meritev XPS. Meritve IR so pokazale, da so vsi vzorci, odvisni od pretoka (A, M in E), kemično enaki. Krivulje masne izgube meritev TGA kažejo na visoko toplotno stabilnost vzorcev in obnovljivost vzorcev A in M. Kocke smole A in M se razgradijo na enak način (en korak razgradnje), medtem ko se kocka smole E razgradi v dveh korakih, kar kaže na nehomogenost.

Meritve TGA napolnjenih vzorcev epoksi smole

Sodelujoči partnerji: PCCL, UNG